Jak při stahování nepřijít o rozum

Pro někoho je stahování výzvou pro otestování organizačních schopností, jiní tvrdí, že je lepší desetkrát vyhořet, než se jednou stěhovat. S dobrou přípravou to však zvládne každý. Třeba jen myslet na to, že věci které balíte do krabic bude třeba v novém příbytku rozbalovat postupně.

Zbavte se zbytečností
I když je balení ve své podstatě jednoduché, je třeba s přípravami začít v předstihu. Nejen proto, že se budete muset poohlédnout po vhodné výbavě, která ochrání předměty během přepravy, ale také proto, že je třeba se rozloučit s věcmi, které již léta překládáte z místa na místo. Poohlédněte se po bytě, prozkoumejte co se nachází ve vašem sklepě. Čím více jich odložíte stranou, tím méně práce budete mít při balení.

Článek pokračuje pod video reklamou
Ne všechny věci však patří do popelnice. V předstihu je můžete nabídnout přes inzertní noviny, aukce na internetu či darovat blízkým. Výhodný prodej vylepší váš rozpočet. Spotřebujte také nadměrné zásoby potravin a obsah mrazničky, aby se neznehodnotily. Není většího přešlapu než při rozbalování v novém příbytku zjistit, že polovinu věcí stejně nepotřebujete.

Připravte si pytle a krabice
Jelikož vybalování probíhá vždy postupně, ideální je porozhlédnout se po krabicích, které jsou pevné a lze je bez pomoci překládat z místa na místo. Zkuste rozhodit sítě v supermarketech, abyste se propracovali ke krabicím od banánů. Unesou mnoho, mají jednotnou velikost au stěny naskládané jedna na druhé nezaberou mnoho místa. Pomoc můžete hledat také u jiných obchodníků či podniků ve svém okolí, jejichž činnost se točí kolem zabaleného zboží či výrobků. Nespoléhejte se však na kartónové krabice z potravin. Jsou příliš tenké a měkké na to, aby ochránily váš majetek.

Máte-li možnost zapůjčit si mimo sezónu plastové přepravky na zeleninu, při balení můžete využít i ty. Myslete však předem na to, že je bude třeba vyčistit.

V prodejnách stavebnin či hobby marketu naleznete odpadní pytle z hrubé fólie, které snesou i extrémně velkou zátěž. Odolávají vůči propíchnutí, netrhají se a obsah ochrání dokonale před prachem. Poslouží hlavně při balení oděvů. Na stejném místě naleznete také pevné lepící pásky, bublinkovou fólii a vázací provázek.

Chce to systém
Jak najít v záplavě krabic otvírák na konzervy a jak zjistit, ve kterém pytli se nachází váš oblek, který nutně potřebujete k pohovoru do nového zaměstnání? Bez důkladného systému při balení budete pouze tápat. Vyrobte si štítky z čísly, připravte si barevné etikety a každou krabici předem označte. Barevné kódy vám prozradí, ze které místnosti obsah krabice pochází, číselná označení vám pomohou rozluštit jejich obsah. Zda si založíte poznámkový blok se seznamem balených věcí, nebo si budete fotografovat každou vrstvu při balení krabic je pouze na vás. Pokud vás však už v minulosti technika párkrát zklamala, nenechte se vypálit opět.

Speciální značení byste si měli připravit pro krabice, které jsou obzvláště obtížné, nebo naopak obsahují křehký obsah. Jelikož budou všechny stejně velké, budete vědět, které paří na zem, a které naopak navrch. Zamezí tak poškození jejich obsahu.

Začněte s nepotřebnými věcmi
Při balení je vhodné začít od věcí, které potřebujete nejméně. Sezónní oblečení, ložní povlečení, ručníky či dětské hračky mohou skončit v krabicích a pytlích jako první. Postupně procházejte byt a zjistíte že zbavit se můžete také knih, části kuchyňského vybavení, drobných elektrospotřebičů a chemie, kterou používáte k úklidu. Zatímco plné krabice a pytle budou postupně přibývat na předem vyhrazeném místě, vy budete cítit, že se ve všem začínáte orientovat stále jednodušší.

Není nutné, abyste balili vše najednou. Při správném postupu balení si možná ani nevšimnete, že vám při každodenním ubývání výbavy cosi pro život chybí. Právě teď je čas na to, abyste si udělali malý kvíz. Kde se co nachází? Funguje váš systém, nebo je to úplně k ničemu?

Krabice pohody a nouze
Existují věci, které byste měli mít ihned po příchodu do nového bytu k dispozici. Na ty si připravte samostatné krabice, které se budou výrazně odlišovat od ostatních. Do jedné nabalte všechny doklady, smlouvy a dokumentace. Budete je potřebovat při vyřizovačkách na katastru, přehlašování trvalého pobytu, změně pojistky či při pohovoru do nového zaměstnání. Nespoléhejte se na to, že máte vše pod kontrolou. Ve stresu nebudete mít čas na experimenty.

Do druhé krabice si zabalte klíčové věci, bez kterých si vybalování neumíte představit. Rychlovarná konvice, káva, sladkosti za odměnu, nabíječka mobilu, toaletní papír, léky, zubní kartáčky a pár nádobí pro stolování jsou k nezaplacení. Obzvlášť proto, abyste si v klidu vydechli a užili si atmosféru nového příbytku, který zatím nemá svoji tvář.

A co s nábytkem?
Pokud jste si při skládání nábytku odložili návody, můžete zmenšit jeho objem opětovným rozebráním. Hodně však záleží na jeho kvalitě. Nejlevnější dřevotřísky mohou na spojích ztratit při opakovaném sestavování pevnost, jiné díly mohou být náchylné k poškození. Rozebrané díly balte do smršťující fólie a stejné číslování použijte nejen na ně, ale také na sáček se spojovacím materiálem. Lépe však uděláte, prodáte-li nábytek i se svým bytem. Zbavíte se tak možného rizika a nové bydlení si zařídíte podle svého vkusu.

U starších nábytků počítejte s jejich vysokou hmotností. Sami si s nimi možná neporadíte a budete tak potřebovat pomoc. Odmontujte dvířka, vytáhněte zásuvky a police, více pomoci už nemůžete.

Firmu najdete také přes internet
Při hledání automobilu na stěhování nebudete mít o nabídky nouzi. Inzertní noviny a internetové servery jsou plné nabídek a nouze není ani o reference. Vždy však mějte na paměti, že nehledáte autodopravce, ale firmu, která má zkušenosti se stahováním. Personál vám pomůže při nakládání nábytku a vybavení do auta, ale také jejich vynášce do nového příbytku. Navíc budou připraveni k tomu, aby při přepravě váš majetek nepoškodili.

Dá se to i bez starostí
Pokud máte pocit, že ruch kolem stahování by byl pro vás příliš velkou zátěží a nemáte příliš hluboko do peněženky, využít můžete i služeb stahovacích firem. Ty zajistí nejen důkladné zabalení všeho, co máte ve svém nynějším příbytku, ale vše na klíč vybalí na místě, kam se stěhujete.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Ani pěstování kuchyňské cibule není bez problémů

Kuchyňská cibule není napadána takovým množstvím patogenů jako jiné druhy zelenin. Přesto nemůžeme říkat, že její pěstování je bez problémů. Houbovité choroby jsou pro...

Rychlým úvěrům se raději vyhněte

Na dárky mi chybí peníze, ale ne tolik, abych si žádal o větší úvěr. Kde si můžu půjčit? Pokud potřebujete méně peněz, máte dvě možnosti....

Myčka není jen pro bohaté

Přinese myčka nádobí úsporu každé domácnosti? Pokud denně připravujete pro alespoň tříčlennou rodinu dvě teplá jídla, koupě myčky na nádobí se vyplatí. Přinese myčka nádobí...

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na bázi mikrocementu, které poskytuje moderní a nadčasové řešení, nejen při požadavku na vzhled pohledového betonu,...

Lepší je voucher než letenka

Loni jsem příteli, který rád cestuje, koupila letenky, ale do destinace, která se mu nezamlouvala. Mám jiné možnosti? Lepší volbou v takovém případě může být...