Vybíráme sedací soupravu: Jak správně vybrat tvar, materiál, velikost a funkce?

Chystáte se koupit novou sedací soupravu? Podívejte se s námi na všechny možnosti, abyste vybrali co nejlépe. Váš obývák se promění v relaxační zónu i společenský prostor.

Dříve, než koupíte

Než se pustíte do výběru, odpovězte si na pár důležitých otázek, které vám s výběrem té nejlepší sedačky pomohou. Vzhled sedačky totiž není jediné měřítko.

1. Kolik osob bude sedačku využívat?

Bydlíte ve dvou nebo máte rodinu s malými dětmi? Jsou ve vaší domácnosti domácí mazlíčci? Toto jsou hlavní kritéria, na které je nutné odpovědět. Velikost volte tak, abyste se na sedačku všichni pohodlně vešli.

Materiál potom vybírejte podle toho, jak se udržuje. Nemusíte hned kupovat obrovskou sedačku v kůži. Stačí vybrat sedačku, která skvěle zapadne do velikosti interiéru a materiál, ze kterého snadno odstraníte nečistoty a vyluxujete chlupy.

Sedací soupravy najdete v několika variantách, největší je 3+2+1, což je sedačka pro tři osoby + sedačka pro dvě osoby + křeslo. Typ 3+1+1 se skládá ze sedačky pro tři osoby a dvou křesel. Sedací souprava 3+2 obsahuje dvě sedačky, jednu pro tři osoby a jednu pro dvě osoby. Poslední varianta je 2+2, což jsou dvě sedačky pro dvě osoby. Velký výběr sedacích souprav najdete v Asku. Slevu vám poskytne tento Asko slevový kupon.

2. Jakou velikost má obývák?

S počtem osob, který bude sedací soupravu obklopovat, je také důležitá velikost prostoru, kam bude sedačka umístěna. Berte na vědomí, že kolem sedačky musí být dostatek místa k procházení. Častým doplňkem u sedacích souprav bývá konferenční stolek, takže při plánování myslete s místem i na něj. Pokud máte rádi pohodlí, určitě se bude hodit pohodlný taburet.

Kdo by si chtěl sedačku přizpůsobit co nejvíce podle svých nároků, jsou nejlepší volbou sektorové sedací soupravy. Ty si můžete sestavit tak, aby dokonale zapadly do obývacího pokoje, od velikosti až po materiál a barvu potahu.

3. Jakou primární funkci bude sedačka plnit?

Bude sloužit jako místo k relaxaci u televize nebo knihy nebo i občasnému přespání? V případě, že se na ní bude nocovat, volte rozkládací variantu. Pokud nemáte v bytě dostatek interiéru, určitě oceníte úložný prostor.

4. Budou sedačku využívat děti nebo domácí mazlíčci?

Pokud máte děti, zvířata nebo obojí, je vám jasné, že sedačka bude muset být snadná na údržbu. To zohledněte při výběru potahového materiálu. Moderní textilie se dají velmi dobře čistit, podobně jako kůže či koženka. Pokud chcete sedací soupravu ochránit od vylitého pití, doporučujeme potah impregnovat nano impregnací.

5. Kolik chcete do sedačky investovat?

Existují sedací soupravy za pár tisíc, ale i luxusní kousky za stovky tisíc. Je jen na vás a vašem rodinném rozpočtu, kolik jste ochotni investovat. Díky stanovenému rozpočtu si usnadníte vyhledávání. Pozor na příliš výhodné ceny, mohly by vás nemile překvapit nízkou životností.

6. Jaký má mít sedačka tvar?

Do malých interiérů skvěle zapadnou rovné sedačky, které nabízejí dva až čtyři sedáky. Dobře se kombinují s křesly nebo taburety. Rohové sedací soupravy jsou skvělou volbou i do menších prostor, kde se schází více lidí. Určitě je dobré nechat je u stěny, aby kolem zbylo místo na procházení. Ještě lépe ale vypadají ve větších místnostech, kde vyniknou i v prostoru. Mohou sloužit jako dělící prvek jednotlivých obytných zón. Vyrábějí se s pravou, levou nebo univerzální variantou rohu.

7. Má být vaše sedačka multifunkční?

Multifunkčnost se projevuje ve spojení s úložným prostorem a rozkládací funkcí. Pokud máte málo prostoru v bytě, úložný prostor se hodí. Jestliže k vám čas od času přijede návštěva na noc, rozklad je také fajn. Ale takové sedačky jsou dost omezené designem. A proto nemusí vyhovovat vašim požadavkům nebo designu, který chcete. Rozmyslete si, zda je pro vás multifunkčnost nutností.

Jak zútulnit sedací soupravu a prostor kolem?

Abyste se ve svém obýváku cítili skutečně dobře, nebojte se vaši novou sedací soupravu doplnit o plédy, pletené deky, dekorační polštáře a kožešiny. Zvláště nyní na podzim se hřejivé deky hodí, stejně tak jako polštářky, které se postarají o příjemné pohodlí.

Prostor kolem sedací soupravy nezapomeňte náležitě osvětlit. Stojací lampa bude dalším skvělým designovým doplňkem v obýváku a vám poskytne dostatek světla při čtení i tlumené osvětlení při sledování televize. Designové osvětlení najdete na Světla24.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jak zvládnout velký úklid: koupelna a WC

Koupelna a WC jsou místnosti, kde se uklízí téměř nepřetržitě. Přesto bychom na ně neměli zapomenout ani při velkém sezónním úklidu. Jde víc než...

Kvalitní betonové stěrky Ecobond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na bázi mikrocementu, které poskytuje moderní a nadčasové řešení, nejen při požadavku na vzhled pohledového betonu,...

Které dárky nejčastěji zapadnou prachem

Jsou cenově dostupní a už na první pohled slibují pomocnou ruku při vaření. Proč však drobní pomocníci namísto pomáhání často končí ve spíži na...

Plzeňské sklenářství Kaiserová a syn – to nejlepší pro váš domov i firmu

Většina lidí tak, jak stárne, vyvíjí se a stává se moudřejšími. Život je praxí, která je nepřenosná a dělá z nás postupně lepší a lepší....

Rychlým úvěrům se raději vyhněte

Na dárky mi chybí peníze, ale ne tolik, abych si žádal o větší úvěr. Kde si můžu půjčit? Pokud potřebujete méně peněz, máte dvě možnosti....