Jak zvládnout velký úklid: kuchyně

Uklízíme ji denně a přece je třeba jí věnovat více pozornosti, než ostatním místnostem v bytě. Neznamená to však, že je třeba ji odkládat až nakonec. Právě naopak – vánoční pečení jí neublíží.

Úklid kuchyně se od ostatních místností značně liší. Na vině jsou tuky a výpary z vaření, které se ukládají spolu s prachem na všech površích. Nasáknou do malovky, do pórů přírodních materiálů a dokonale přilnou ik laminátu, sklu či plastům. Zatímco vy máte pocit, že vše je v pořádku, každá návštěva vnímá specifický pach vaší kuchyně po svém.

Špína se skrývá nejen na viditelných místech, jako jsou podlaha, dřez či pracovní deska, ale i v poličkách s potravinami, na skříňkách, za sporákem a linkou či na zadní mřížce chladničky. Existuje trik, který úklid zjednoduší. Místa položená nad výškou očí stačí po vyčištění přikrýt novinami a při dalším úklidu postačí vyměnit je na nové.

Uklidit na nedostupných místech je těžší, za sporák či lednici se při běžném úklidu nedostanete. Při odsouvání spotřebičů je třeba být opatrní – měly by být odpojeny od elektrické sítě a máte-li plynový sporák, dejte pozor i na to, aby se nepoškodila plynová hadice. Opatrnost je nutná iu menších spotřebičů. Mixéry, topinkovače ani konvice pod tekoucí vodu nepatří.

Víte, jak udržovat vaši chladničku v dobré kondici? Poradíme vám.

Ekologická domácnost
Nečistoty v mikrovlnné troubě uvolní sklenici s vodou s přídavkem citrónové šťávy.

Rady babičky
ocet – odstraňuje vodní kámen, bakterie a pachy z dřevěných prkének na krájení masa
kyselina citrónová – odstraňuje vodní kámen, skvrny
kuchyňská sůl – odstraňuje skvrny, nahrazuje práškové čistící prostředky
soda bikarbona – pohlcuje pachy, odstraňuje skvrny z dřevěného nářadí.
Po několikaminutovém ohřívání na plný výkon stačí vnitřek vytřít papírovou utěrkou. Páru lze použít ik odstranění mastnoty ze toustovače.

Vodní kámen z rychlovarné konvice, kávovaru či stroje na espresso uvolní roztok potravinářské kyseliny citrónové či v krajním případě ocet.

Stejný roztok je dobrým pomocníkem při mytí chladničky. Pokud je třeba bojovat se zápachem, pomocnou ruku podá soda. Ať už v práškové formě, nebo formou roztoku. Naopak při drhnutí velkého znečištění pomáhá kuchyňská sůl.

Pro nemastnou špínu jsou vhodné i populární švédské utěrky. Vyleští skleněné plochy, vrátí lesk nerezové vodovodní baterii či odmaštěné digestoři. Věděli jste, že ke stejnému účelu spolehlivě poslouží i dámské silonové punčochy?

Na našem trhu jsou dostupné i ekologické čistící prostředky, které obsahují méně dráždivých látek. Kupují je hlavně alergici a ti, kdo provozují svou vlastní čistírnu odpadních vod.

Kde je ekologie krátká
U velkých a často používaných spotřebičů jsou někdy ekologické čističe příliš krátké. K odstranění mastné špíny ze sporáku, pečicí trouby či digestoře je vhodné použít speciální prostředky na bázi silných louhů. Vyčistí nejen troubu a zapečené plechy, ale také pánev či spodní strany hrnců.

Speciální prostředky pomáhají i při dezinfekci odpadkového koše či zprůchodňování ucpaných odpadů. Vždy je třeba dbát na vlastní bezpečnost. S kyselinami a louhy nejsou legraci.

Zbytky potravin či znečištění od zeleniny odstraní prací prášky s obsahem enzymů.

Proti škůdcům
Kuchyně je místo, kde si dobroty hledá i hmyz či drobné hlodavce. I v panelákové kuchyni si svou skrýš může najít malá myš, nezřídka jsou nevítanými návštěvníky mravenci či jiný lezoucí hmyz. Pokud je zamořen celý dům, sami válku nevyhrajete, vhodným zabezpečením pokrmů a intenzivnější hygienou se vaše kuchyně stane méně atraktivní.

Myslivku na myši máte šanci vyhrát.
Na pořádek myslete už při zařizování
Pokud už při zařizování kuchyně myslíte na její údržbu, každodenní i pravidelný velký úklid si můžete výrazně usnadnit. Přestože v současnosti jsou velmi populární přírodní materiály, při zařizování kuchyně je volte raději střídměji. V jejich pórech se snáze zachycují nečistoty, které nelze odstranit. Naopak, vysokoleštěné plasty se udržují obtížněji, protože na nich zůstávají stopy po každém dotyku. I populární nerezové povrchy je třeba vybírat rozvážně – holý kov se špatně udržuje, tak zvolte raději lakovanou úpravu.

V kuchyni zapomeňte na koberce, ideální jsou podlahy z PVC nebo dlažby. Pokud se koberců nechcete vzdát úplně, vyberte si menší kusové s protiskluzovou úpravou, nejlépe takové, které lze prát v pračce. z bavlněných zbytků. Při údržbě podlah je však také třeba dbát na bezpečnost – některé povrchy dlažeb jsou velmi kluzké, když jsou mokré.

I příliš mnoho polic, otevřených ploch či úložných prostorů by mělo být tabu. Naopak, pokuste se většinu málo používaných potravin odložit do spíže či uzavřené skříně na potraviny. Drobné dekorace zrušte, případně je zavřete do skříňky s prosklenými dveřmi, úklid bude snazší. Malé spotřebiče, které používáte pouze občas – mixéry, topinkovače či odšťavňovače, můžete také uložit do skříněk, nebude na ně sedat prach.

Jak si to usnadnit
Recept na to, jak usnadnit úklid, není jednoduchý. Zamést špínu pod koberec je vtipné ale ne správné řešení. Zkuste do velkého úklidu zapojit všechny členy domácnosti. Dětem dejte vybrat z činností, které jsou jednodušší a při kterých nepřijdou do styku s chemikáliemi, silnější polovičky zase mohou pomoci při těžších pracích a manipulaci s velkými spotřebiči. I když pomocná ruka nebude úplně dokonalá, nic si z toho nedělejte. Příště to už bude lepší.

Řešením je i rozložit si velký úklid do několika dní. Začněte s dostatečným předstihem, abyste z úklidu neměli stres. Pokud to opravdu nestíháte, zkuste si objednat profesionály – úklidová služba může být jedním z řešení, jak si úklid zjednodušit.

A jak upozornit na to, že je vše čistší i když to naoko nevidno? Proveďte drobné změny v umístění předmětů, přidejte drobnou ozdůbku na stůl nebo linku a všichni vás budou chválit.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se tím co dokáže, ne cenou. Jak vybrat dobrou navigaci do auta?Na cestách se neztratíte pouze s tou navigací,...

Plzeňské sklenářství Kaiserová a syn – to nejlepší pro váš domov i firmu

Většina lidí tak, jak stárne, vyvíjí se a stává se moudřejšími. Život je praxí, která je nepřenosná a dělá z nás postupně lepší a lepší....

Set-top box může nahradit satelit

Nové televizní přijímače mají zabudovaný hybridní tuner, který si poradí nejen s analogovým, ale také digitálním signálem. Pro příjem stačí pouze spustit automatické ladění. Chci...

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na bázi mikrocementu, které poskytuje moderní a nadčasové řešení, nejen při požadavku na vzhled pohledového betonu,...

Které dárky nejčastěji zapadnou prachem

Jsou cenově dostupní a už na první pohled slibují pomocnou ruku při vaření. Proč však drobní pomocníci namísto pomáhání často končí ve spíži na...