Leica Disto D8 – přesné měření bez bariér

Měří délky, úhly a vzdálenosti bez ohledu na to, zda se k nim dostanete pásmem nebo úhloměrem. Pomůže vytyčit měřící body i když na laser není vidět, poradí si v situacích, kdy stojí v cestě překážka a vybaven je technologií, která zamezí vzniku chyb při zapisování měření. Výrobce tvrdí, že jde o nejvšestrannější dálkoměr na trhu. Stojí opravdu za to?

Když jsme se před časem věnovali jednomu z nejlevnějších ultrazvukových dálkoměrů, narazili jsme na řadu omezení, která jej uzemnila do hobby třídy pro orientační měření. Tentokrát se nám do rukou dostal laserový přístroj určený pro profesionály, pro kterého je přesnost měření samozřejmostí. Se základní výbavou a stativem jsme jej provětrali v interiéru, otestovali na staveništi a zjišťovali, jak užitečný bude při měřeních v terénu.

Myslí za člověka
Pokud se dé-osmička čímsi liší od ostatních modelů na trhu, jistě je to komfort obsluhy a snadnost použití. Netřeba mít v malíčku teorii z hodin geometrie, abyste ze země s přístrojem na stativu změřili výšku budovy, určili rozměry střechy, nebo odvodili délky a vzdálenosti konstrukcí, ke kterým se neumíte dostat měřením. Stačí si jen vybrat z grafické nabídky a zbytek zařídí předprogramovaná inteligence.

Tam, kde se u jiných modelů dostane ke slovu kus papíru s načmáraným nákresem a vzorci, tam u tohoto přístroje stačí několikrát kliknout na tlačítka a výsledek se se všemi mezivýpočty zobrazí přímo na displeji. Stejně jednoduše lze výsledky měření přenést bezdrátově i do kapesního počítače či notebooku. Cílem je ušetřit čas a zamezit pochybením v terénu, aby při práci za stolem šlo všechno jako po másle.

Co dostanete za své peníze?
Co všechno se skrývá pod kapotou? Laserový dálkoměr, digitální sklonoměr, kamera se čtyřnásobným přiblížením a barevný, podsvícený displej s jemným zobrazením. Připočteme-li k tomu i bluetooth modul pro přenos naměřených dat, můžeme bez obav říci, že jde o výbavu, která je za hranicemi standardu, čemuž odpovídá i cena.

Sto metrů při měřeních bez přípravy, dvojnásobek při použití měřicího terče a aktivování režimu vzdáleného dosahu. O tom, že tyto hodnoty nejsou nadneseny, jsme se přesvědčili na vlastní kůži. Slabá odrazivost měřicích ploch či silné protisvětlo se většinou podepsaly na delší době měření, se stativem a časovačem jsme však vždy překonali bariéry.

Bod laserové projekce je velký, výrazný a dobře viditelný za denního světla i v exteriéru. Při měření větších vzdáleností a silných kontrastech při pohledu proti obloze však zrak selhává. Tehdy lze využít zabudovanou kameru se zaměřovacím křížem. S pevným ohništěm, zarosenou optikou a ne nejrychlejším obnovováním obrazu při slabším osvětlení s hledáčkem fotoaparátu soupeřit nemůže, použitelnost je však na velmi dobré úrovni. Ať jsou světelné podmínky jakékoli, měření neohrozí. Právě zabudovaná kamera je důvodem, proč si dé-osmička zasloužila tak kvalitní displej s 8 centimetrovou úhlopříčkou.

Aby bylo možné provádět i nepřímá měření prostřednictvím triangulačních počtů, přístroj obsahuje také sklonoměr s 360 stupňovým rozsahem. Znamená to, že každé měření vzdálenosti dokáže firmware zařízení kombinovat také s úhlem, který přístroj svírá oproti rovině. Náklon je měřen pouze ve vertikální ose, jeho hodnota může být průběžně zobrazována na displeji.

První seznámení
Leica Disto D8 patří k zařízením, která se nesnaží povýšit technologie nad komfort používání. Právě naopak. Bez jazykové bariéry se vše točí kolem grafických symbolů, které jsou na tlačítkách, ale také v nabídce přístroje. Vývojáři se drží pravidla – lepší je jednou nastínit, než popsat desítkami slov.

Ukázalo se, že je to praktické. I bez zdlouhavého listování lze během chvíle objevit měřící profil pro každou konkrétní situaci. Rozděleny jsou do skupin tak, aby nebylo třeba proklikávat se dlouhou nabídkou. Naopak, při změně nastavení se člověk bez návodu neobejde. Ne z každého symbolu je jasné, o co jde.

Polykarbonátové tělo s pogumovanými hranami dávají zařízení potřebnou houževnatost a stabilitu při ovládání. Ocenili jsme velká gumová tlačítka s tuhým odporem, která lze ovládat i přes rukavice. Přístroj dobře odolává prachu a vlhkosti, čas od času je však třeba věnovat pozornost čištění optiky. Nám se osvědčilo čistící pero LensPen.

Při měřeních v interiéru, kde je nulovým bodem vnitřní nebo vnější roh některé z konstrukcí se nám osvědčilo výklopné rameno umístěné v zadní části přístroje. Senzor sleduje jeho polohu a tak není třeba řešit problémy ani s nastavením, ani s možností umístění přístroje na konkrétní místo. V terénu je však třeba se spolehnout na stativ, zvláště v případě pokud jde o nepřímá měření s použitím údajů ze sklonoměru. Stativový závit je kovový, umístěn je v zadní části přístroje.

Stativ s logem Leica nás svým provedením plně uspokojil. Jeho hlava klouže ve dvou osách a současně drží nastavený sklon a úhel bez potřeby aretace. Při měřeních jsme měli pocit, jako bychom hladce švenkovali kamerou ze strany na stranu. Kvalita stativu je při měření na delší vzdálenosti rozhodující. Stačí malý záchvěv a laserový paprsek se vychýlí z dosahu přijímače.

Měříme v terénu
Měření vzdálenosti, sčítání výsledků, počítání ploch a objemů či kontinuální měření s vyhledáváním minimální a maximální vzdálenosti je pouze vrcholem ledovce z toho, co dé-osmička v terénu dokáže. Pomocí několika měření, údajů ze sklonoměru a vzorců dokáže provádět nepřímá měření.

Jaká je šířka vzdálené budovy, nebo jaká je délka střechy, na kterou nelze dosáhnout? Pomocí funkce měření úseků je možné přepracovat se k výsledku. Při trojici měření, z nichž jedno musí směřovat kolmo na úsek, lze vyhodnotit jeho délku. Důležité je jediné – nepohnout se z místa a pro přesnost použít stativ. K dispozici jsou tři profily měření v rovině průmětu.

Do nepřímých měření lze zapojit i sklonoměr. Lze jím měřit nejen sklon střechy či naklonění rovin, ale také vzdálenost ploch, na které nelze zaměřit kolmici. Pod úhlem lze vyhodnotit vzdálenost domu, který se skrývá za vysokým oplocením, z okna budovy lze změřit výšku okolních stromů či budov, pod úhlem lze měřit i výšky šikmin. Speciální profil slouží k provedení řezů terénu, který vyhodnocuje rozdíly pozic oproti referenčnímu bodu. Celkem je dostupných 5 režimů měření.

Lichoběžníková měření jsou praktická při měření sklonu střech a jejich šířky či měření šikmin. Dostupné jsou dva profily. Odpíchnout se lze od trojice délek, nebo dvou délek a jednoho úhlu. Výhodou je, že měřící asistent vždy na displeji barevně odliší rozměr, který je třeba přeměřit v daném kroku. Situace není jiná ani po vyhodnocení údajů. Pokud se v rohu displej objeví symbol stránkování, tlačítkem je možné přepínat se mezi všemi údaji odvozenými z měření.

Praktickou funkcí je i triangulace plochy pro snadné vyhodnocení plochy v členitých místnostech či režim pro stanovování odstupů, kdy přístroj automaticky hlásí násobky přednastavených vzdáleností.

Ze zkušeností, které jsme nabyli, můžeme říci, nepřímé měření svou přesností za přímými nezaostávají. Pokud se při měření použije stativ a dodrží se pravidla, která z měřicích profilů automaticky vyplývají, výsledky mají výpovědní hodnotu s přesností, která se od přímých měření liší řádově v milimetrech.

Pokud vás zajímá, jak to vypadá v praxi, nahlédnout můžete pod pokličku instruktážních videí, které Leica publikovala na YouTube.

S počítačem si rozumí
Přenos dat do počítače je jednoduchý a nevyžaduje mnoho příprav. Poté, co proběhne spárování zařízení s notebookem či s PDA běžícím na platformě Windows Mobile, je třeba zprovoznit už jen software Leica Distro Transfer.

Dálkoměr vystupuje v systému jako virtuální sériový port, ze kterého jsou průběžně načítány výsledky měření, resp. výsledky konkrétních výpočtů. Znamená to, že při každém měření se do počítače přenese jediná hodnota. Software Leica Distro Transfer funguje jako simulátor klávesnice. Do otevřené aplikace vloží v přednastaveném formátu hodnotu. Není to ale všechno. Tlačítka přístroje lze používat také jako směrové šipky. Lze jimi přepínat aktivní buňky v kalkulačním softwaru nebo listovat buňkami v tabulkách. Pro některé konstrukční softwary existují také zásuvné moduly, které se postarají o přímé stahování hodnot.

V porovnání s údaji, které lze při každém nepřímém či skupinovém měření zobrazit na displeji, je to však jen zlomek informací. Ty lze ukládat do zabudované paměti, která registruje 30 posledních akcií. Rozšíření možností softwaru by proto rozhodně nebylo na škodu.

Leica Disto D8 je laserový dálkoměr, který svojí výbavou, funkcemi a možnostmi zachází za hranice každodenního standardu. Navržen je tak, aby ušetřil maximum času. Namísto složité nabídky podsouvá obsluze prostřednictvím náčrtů jednotlivé scénáře měření a výsledné hodnoty dokáže automaticky přenášet do počítače. Nám se nejvíce líbila jeho přístupnost, výdrž baterií a výbava, která pomáhá překonat nástrahy v kritických podmínkách. Zabudovaná kamera dokáže nahradit slabě viditelný laserový paprsek, sklonoměr s 360° rozsahem otevírá spolu se stativem prostor pro nepřímá měření.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Které dárky nejčastěji zapadnou prachem

Jsou cenově dostupní a už na první pohled slibují pomocnou ruku při vaření. Proč však drobní pomocníci namísto pomáhání často končí ve spíži na...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Zajímejte se, co navigace dokáže

Hledáte-li navigaci do svého auta, řiďte se tím co dokáže, ne cenou. Jak vybrat dobrou navigaci do auta?Na cestách se neztratíte pouze s tou navigací,...

Znovuobjevení dřeva v osvětlení: Přírodní a udržitelná volba z Moravy

Ve světě, kde kov a plast často převládají ve výrobě spotřebního zboží, přináší dřevěná svítidla z Moravy osvěžující změnu. Ruční výroba, která stojí za...

Matrace na míru: Pohodlí a kvalita přizpůsobená Vám

Spánek je klíčový pro naše zdraví a celkovou pohodu. Matrace na míru nabízí ideální řešení, jak dosáhnout co nejlepšího spánku. Tyto matrace jsou navrženy...